wtorek, 31 stycznia 2012

Piersi z kurczaka z suszonymi pomidorami



Składniki:
cała pierś z kurczaka
suszone pomidory w zalewie
ser bałkański lub feta
czosnek
sól, pieprz
oliwa z oliwek

Pierś z kurczaka podzielić na dwie połowy, wyciąć co trzeba. Naciąć kieszonkę wzdłuż. Włożyć tam przygotowany wcześniej farsz: pokrojone pomidory z serem bałkańskim, pieprzem i czosnkiem. Posolić i popieprzyć z każdej strony. Obsmażyć delikatnie na oliwie z oliwek, zawinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. pół godziny. Smacznego :)

czwartek, 26 stycznia 2012

Sałatka z selera naciowego

Spróbowałam na spotkaniu dla prasy i poprosiłam o przepis. Sałatka na stałe zagości w moim menu. Jest pyszna! Za przepis dziękuję Ewie M. 



Składniki
seler naciowy
ananas z puszki
kukurydza z puszki
1 jabłko
garść orzechów włoskich
rodzynki
2 łyżki majonezu
łyżka śmietany
łyżka miodu
sól, pieprz 

Pokroić seler i obrane jabłko, z ananasa odlać syrop, pokroić, z kukurydzy odlać wodę. Dodać orzechy, rodzynki i przyprawy. Wymieszać składniki.

niedziela, 22 stycznia 2012

Pieczone jabłko

Słodka przyjemność na ponure, niedzielne popołudnie.Poprawia humor doskonale. 


Dla dwóch osób potrzebne będą: 
2 jabłka
przyprawa - młynek do szarlotki z Kamis (lub inna przyprawa do piernika, albo po prostu cynamon)
płatki migdałowe
miód
lody piernikowe Grycan lub lody waniliowe

Z jabłek odcinamy "kapelusik", usuwamy pestki itp., posypujemy środek jabłka przyprawą, wkładamy nieco płatków migdałowych i łyżkę miodu. Przykrywamy kapeluszem i wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na ok. 20 - 25 minut. Podajemy na ciepło z gałką lodów - piernikowe są tutaj niezastąpione :) 

Zupa meksykańska

Rozgrzewająca, pikantna a jednocześnie zdrowa zupka. W sam raz na zimowy obiad, a nawet kolację. 

Składniki:
3 papryki: zielona, czerwona, żółta
puszka kukurydzy
puszka czerwonej fasoli
3 nieduże filety z kurczaka
cebula
czosnek - 2 ząbki
puszka pomidorów bez skóry
sól, pieprz, chili
oliwa z oliwek do smażenia

Przygotować około 3 litrów wywaru (może być rosół po niedzielnym obiedzie). Czosnek i cebulę posiekać, podsmażyć na oliwie z chili, dodać pokrojoną pierś kurczaka, smażyć ok. 10 minut, w tym czasie pokroić paprykę, odlać wodę z kukurydzy i fasoli i dołożyć na patelnię, podsmażyć kilka minut. Na koniec dodać pokrojone pomidory z puszki. Dusić całość około15 minut. Przełożyć do garnka z wywarem, gotować około 5- 7 minut i gotowe. Zupę nalać do miseczek i posypać natką pietruszki. Można podawać z bagietką.

środa, 18 stycznia 2012

Zupa cebulowa

Po niedzielnym obiedzie zostało trochę rosołu, a zupa cebulowa chodziła za mną od tygodnia. Chodziła i wychodziła. Oto przepis:
około 2 litrów rosołu (lub wywaru)
2-3 cebule
2 łyżki mąki
0,5 szkl. białego wina
ząbek czosnku
sól, pieprz

Cebulę pokroić, zeszklić na oliwie z oliwek i posypać mąką, podsmażyć, dodać posiekany czosnek. Włożyć do wywaru, podlać winem doprawić i zagotowac ok. 15 minut. 
Zupę można podawać z grzankami lub bagietką, ja najbardziej lubię zapiekaną w piekarniku. A wygląda to tak. Przygotowujemy grzanki na oliwie z oliwek, zupę nalewamy do miseczek żaroodpornych, posykujemy tartym serem (najlepiej parmezan), wrzucamy grzanki i na to jeszcze troszkę serka. Zapiekamy ok. 1- - 15 minut. 

czwartek, 12 stycznia 2012

Pasztet

Specjalistą od pasztetu w naszym domu jest moja druga połowa. Przepis, który znajduje się poniżej ulegał już wielu modyfikacjom mięsnym. Zrobienie pasztetu naprawdę nie jest trudne, tylko czasochłonne. Można przygotowania podzielić na dwa dni: pierwszego przygotować mięso i warzywa, kolejnego dokończyć dzieła :). 
Przepis pochodzi z tej strony: http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=9309 

Składniki:
1 kurczak duży ok. 1,5 kg, 1 kg surowego chudego boczku, 20 dag wątróbki, 2 marchewki, 1 pietruszka, 2 cebule, 4 jaja , sól, pieprz, gałka muszkatołowa mielona - do smaku, 2,5 bułeczki (świeże)

Jak przyrządzić?
Kurczaka poporcjować, ugotować. Mięso oddzielić od kości. Boczek pokroić w grubą kostkę, włożyć do rosołu po kurczaku. W trakcie gotowania dodać marchew, pietruszkę, cebulę i gotować, aż wszystko będzie miękkie. Rosołu ma zostać tylko tyle, aby go "wciągnęła" pokrojona bułka, którą dodajemy, jak boczek jest miękki. Po ostudzeniu wszystkie składniki wraz z surową wątróbką mielimy 2-3 razy. Do zmielonego mięsa wbić 4 jaja, dodać sól, pieprz, gałkę mieloną (jeżeli posolicie mięso w trakcie gotowania, to z solą uważać). Wszystko dokładnie wymieszać. Blaszki wyłożyć papierem do pieczenia ciasta i wyłożyć mięso. Piec ok. 1 godziny w 180-200 st. C. Pasztet ma odstawać od blaszki.

Polecam zamiast kurczaka dodać królika :)

Świąteczne pierniczki

Uwielbiam pierniczki i zapach, który roztacza się w domu podczas pieczenia. To świetna zabawa przy wykrawaniu i zdobieniu ciasteczek nie tylko dla dzieci. Oto mój ulubiony przepis. Wykorzystuję go od lat, a pochodzi stąd: http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=5458

Składniki:
- 1/2 kg mąki
- po 20 dag miodu i cukru pudru
- 12 dag margaryny
- 1 jajko
- 1 łyżeczka sody
- szczypta soli
- 1 opakowanie przyprawy do pierników


Jak przyrządzić? 
Na stolnicę przesiewamy mąkę z sodą i solą, we wgłębienie wlewamy rozpuszczony i lekko przestudzony miód. Dodajemy resztę składników i wyrabiamy aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Można także zrobić inaczej: Miód gotować z cukrem i przyprawami, schładzamy i łączymy z mąką, sodą, jajkiem, i tłuszczem.
Ciasto po kawałku rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm i foremkami wycinamy pierniczki. Z ciasta można także lepić Mikołaje, aniołki, choinki czy renifery. Pierniczki układamy na natłuszczonej blasze zachowując odstępy bo rosną całkiem sporo.
Pieczemy ok. 15 min. w 180 stopniach aż będą złote ale nie brązowe (czas zależy od piekarnika) Przestudzone pierniczki lukrujemy.
Pierniczki są dobre od razu, tzn. nie trzeba czekać kilku tygodni aż zmiękną. Można je bardzo długo przechowywać w metalowym pudełku.

Surówka z kiszonej kapusty

Szczególnie polecam do dań z rybką w roli głównej. A jak to się robi?

Składniki:
ok. 30 dkg kiszonej kapusty
1 marchew
pęczek szczypiorku
1 jabłko

do smaku: sól, pieprz (polecam cytrynowy), łyżeczka cukru i 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju

Kapustę pokroić, marchew i jabłko zetrzeć, szczypior posiekać. Doprawić, wymieszać i gotowe. Najlepiej przyrządzić na ok. pół godziny przed podaniem, tak by składniki się "przegryzły".

sobota, 7 stycznia 2012

Szybka szarlotka

Bardzo szybkie i smaczne ciacho :) Można je zrobić na wypadek niespodziewanych gości.

Składniki
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru (dałam 0,5)
1 szklanka kaszy manny
4-5 jabłek (ja dałam mus jabłkowy zrobiony latem w dużym słoiku)
0,5 kostki margaryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sypkie składniki wymieszać. Przekładać: sypkie, jabłka, sypkie, jabłka i na górę sypkie. Na każdej warstwie sypkich składników położyć płatki margaryny. Piec 1h w temp. 180 stopni.

piątek, 6 stycznia 2012

Karp smażony w zalewie octowej

Nie jestem fanką karpia. W Wigilię jadam zupełnie inne ryby, ale w tym roku postanowiliśmy wypróbować przepis na karpia smażonego w zalewie octowej. Musze przyznać, że smakuje bardzo dobrze, więc polecam, a przepis pochodzi z tej strony: http://www.rysch.com

Przepis na 1,5 litrowy słoik wypełniony rybami:

1 kg ryb

Składniki na zalewę octowa:
1 litr wody
150 - 200 ml octu
ziele angielskie
liść laurowy
1 mała cebula pokrojona w plastry
1 łyżeczka cukru
sól
1 łyżeczka maggi

Do pieczenia ryb:
100 g bułki tartej
100 g mąki pszennej
1 jajko
olej

Przygotowanie: Świeże ryby opłukać, osolić i pozostawić na 30-60 min w chłodnym miejscu. Bułkę tartą wymieszać dokładnie z mąką pszenną w płaskim naczyniu. Jajko rozbić trzepaczką w głębokim talerzu. Ryby panierować w jajku i przygotowanej mieszance mącznej. W głębokim oleju piec z obu stron na intensywny złoty kolor. Usmażone gorące ryby poukładać w słoikach.

W trakcie pieczenia przygotować zalewę: wszystkie składniki wymieszać i zagotować. Wrzącą zalewą zalać ryby w słoikach i natychmiast zakręcić wieczka. Nie zalewać ryb schłodzoną zalewą, ponieważ płyn w słoiku może zmętnieć. Odstawić na co najmniej 2-3 dni.

Śledzie w sosie curry

Kilka lat temu miałam okazję jeść taką sałatkę na imprezie integracyjnej. Ciekawy smak. Dla tych, którzy nie boją się eksperymentować i lubią coś innego na stole niż tylko śledzie w oleju, occie czy śmietanie. 

Składniki
4 duże filety śledziowe
puszka kukurydzy
puszka czerwonej fasoli
2 jajka na twardo
2 średnie cebule

sos: 
pół szklanki majonezu
duża łyżka ostrej musztardy
2 łyżki śmietany
2 łyżeczki przyprawy curry
sól, pieprz

Filety pokroić na 1 cm paski, cebulę w piórka, odsączamy kukurydzę i fasolę, a jajka kroimy w plasterki. Układamy warstwami. Każdą warstwę polać sosem. Najlepiej zrobić dzień przed podaniem. 

Smacznego :)