poniedziałek, 24 grudnia 2012

Choinka z piernika

Świąteczne choinki z piernika były moimi drobnymi podarunkami dla bliskich, taki mały dodatek do prezentów.




Powstają bardzo szybko, wystarczy z ciasta na pierniczki wyciąć gwiazdki w różnej wielkości (taki komplet foremek dostępny jest np. w IKEA) i w odpowiedni sposób skleić je za pomocą lukru. Jak "bombki" przykleiłam małe cukrowe gwiazdki dekoracyjne. Choineczki nie dość, że ślicznie wyglądają, to jeszcze są całkiem jadalne.

Wesołych Świąt :)

niedziela, 23 grudnia 2012

Sernik gotowany z polewą czekoladową

Nie jestem fanka serników, ale ten uważam za genialny :)
1,2 kg sera śmietankowego lub tłustego
20 dag masła
300 g cukru
4 duże jajka, białka i żółtka osobno
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (70 g lub 2x35g)
1/3 szklanki mleka
cukier waniliowy
herbatniki
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
1/2 tabliczki mlecznej czekolady
Wszystkie składniki powinny mieć jednakową temperaturę, pokojową. Ser zmielić dwa razy. Masło utrzeć mikserem, stopniowo dawać cukier, później żółtka i utrzeć. Dodać zmielony ser i cukier waniliowy. Białka ubić na sztywno. Dodać do masy serowej i delikatnie wymieszać.
Masę przełożyć do większego garnka i zagotować cały czas mieszając, bo łatwo się przypala. Budyń rozrobić w mleku i wlać do gotującej się masy serowej.

Herbatniki pokruszyć na dno tortownicy. Na to wylać masę serową i odstawić do wystudzenia. Roztopić czekoladę w niewielkiej ilości mleka, polać sernik. Poczekać aż ostygnie i wstawić do lodówki na całą noc.  Smacznego :)

środa, 28 listopada 2012

Pomidorowa po indyjsku

Kluczową rolę odgrywa tutaj imbir i jego decydujący aromat. Zupa genialna. Pomysł zaczerpnęłam ze strony przepisy.pl Lekko go zmodyfikowałam na swoje potrzeby i możliwości.


Składniki
2 puszki pomidorów bez skóry
1 puszka (400 ml) mleka kokosowego
1 cebula
czosnek - 4 ząbki
świeży imbir (kawałek ok. 3-4 cm)
1/3 łyżeczki przyprawy chili
1/2 łyżeczki kminu indyjskiego 
0,5 łyżeczki przyprawy garam masala
0,5 łyżeczki kolendry 
3 łyżki sosu sojowego
woda - ok. litra
oliwa z oliwek

Posiekać cebulę, czosnek i imbir (imbir można zetrzeć na tarce), podsmażyć na rozgrzanej wcześniej oliwie. Dodać przyprawy: chili, kmin indyjski, garam masalę, kolendrę. Smażyć przez ok. 5 minut. Dodać pomidory, dusić ok. 5 minut. Dodać sos sojowy, mleko kokosowe i wodę. Zagotować, zmiksować, gotować ok. 10 minut i gotowe. Wyśmienita z brązowym ryżem lub basmati. Smacznego :)

poniedziałek, 19 listopada 2012

Ciasto marchewkowe

To mój jesienny numer jeden (na równi z szarlotką tatrzańską). Pyszne, wilgotne ciasto o wyrazistym smaku. Niektórzy z niedowierzaniem pytają czy tam faktycznie jest prawdziwa marchewka? Oczywiście, że jest :)


Składniki:
4 jajka
1,5 szklanki cukru
2 szklanki mąki
1 i 1/4 szklanki oleju
2 szklanki drobno utartej marchewki
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
cukier waniliowy
orzechy, migdały

na masę do przełożenia: 
serek mascarpone
4 łyżki cukru pudru
opcjonalnie: 50 g masła

cukier puder do posypania

Jajka utrzeć z cukrem. Stopniowo dodawać mąkę i olej - na przemian. Utrzeć. Dodać marchew, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, cukier waniliowy i posiekane orzechy oraz migdały. Przełożyć do wysmarowanej tortownicy. Piec około 60 minut w 180 stopniach.Wystudzić ciasto, przekroić i przełożyć wcześniej przygotowaną masą. Wierzch posypać cukrem pudrem. Smacznego :)


czwartek, 25 października 2012

Szarlotka tatrzańska

Na tę szarlotkę skusiłam się tylko dlatego, że na moim ulubionym blogu ze słodkościami mojewypieki.com nazywa się "Szarlotką spod samiuśkich Tater". A że ja słabość do Tatr mam wyjątkową i szarlotka np. w Pięciu Stawach smakuje wybornie to był mój cel. Nie zawiodłam się. przepis jest genialny - najlepsza szarlotka jaka jadłam. Do tego prosty w wykonaniu i zawsze wychodzi. Palce lizać. :)

Przepis zaczerpnięty ze strony Moje Wypieki

 Składniki na kruche ciasto:

    500 g mąki krupczatki
    1 margaryna/masło (250 g)
    1/2 szklanki cukru pudru
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    2 żółtka
    2 łyżki kwaśnej śmietany (min. 18%)

Wszystkie składniki dokładnie posiekać, zagnieść ciasto. Odłożyć 2/3 ciasta na spód, wyłożyć nim formę o wymiarach 25 x 40 cm, nakłuć i wstawić do lodówki na około pół godziny. Resztę ciasta zawinąć w folię aluminiową i włożyć do zamrażalnika.

Składniki na masę jabłkową:

    2 - 3 kg jabłek, najlepiej renety
    cynamon do smaku (około 2 - 3 łyżeczek)
    cukier do smaku (można pominąć, jeśli jabłka są słodkie; 3 łyżki)
    bułka tarta do podsypania

Jabłka umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne, podzielić na ćwiartki, następnie pokroić w cienkie plasterki (najszybciej zrobić to robotem). Dodać do smaku cukru i cynamonu, wymieszać (nie odsączać soku).

Schłodzone ciasto dobrze jest podpiec przez około 10 - 15 minut w temperaturze 160 - 180ºC. Wyjąć, posypać obficie bułką tartą (kilka łyżek), by pochłonęła nadmiar wilgoci z jabłek. Na to wyłożyć jabłka, na tarce zetrzeć pozostałą część (1/3) ciasta.

Piec około 1 godziny w temperaturze 160 - 180 stopni. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

Smacznego :)

wtorek, 16 października 2012

Schab ze śliwką zawijany w boczek

Proponuję to danie przygotować na dzień przed pieczeniem. Do przygotowania dania potrzebujemy:

6 kawałków schabu
12 suszonych śliwek
6 plastrów wędzonego, surowego boczku 
sól, pieprz

Schab lekko rozbić, doprawić solą i pieprzem, na każdym kawałku ułożyć po dwie śliwki i zawinąć. Roladkę owinąć boczkiem, spiąć wykałaczkami. Piec w zamkniętym naczyniu żaroodpornym - 180 stopni, 80 minut.



Na zdjęciu propozycja podania: z gotowaną fasolką i brukselką polanymi roztopionym masłem i ziemniaczkami pieczonymi w łódeczki.

wtorek, 9 października 2012

Soczewica w curry z pomidorami

Trochę kuchni rodem z sąsiedniego kontynentu... 

0,5 kg zielonej soczewicy 
1 cebula
pomidory (ja użyłam własnej roboty przecieru ok. 300 g)
filet z kurczaka
przyprawa curry, pieprz 

Podajemy z brązowym ryżem

Jak przygotować? 
Soczewicę ugotować w osolonej wodzie, ok. 20 min. Wody ma być tyle, żeby tylko przykrywała soczewicę. Kurczaka pokroić na kawałki przyprawić curry i pieprzem. Cebulkę drobno posiekać. Podsmażyć kurczaka i cebulkę. Dodać ugotowaną soczewicę, wlać przecier. Poddusić ok. 15 - 20 minut. Podawać z brązowym ryżem.

wtorek, 18 września 2012

Sos taco

Przepis zaczerpnięty z opakowania przyprawy Kamis Chili Pieprz Cayenne, lekko zmodyfikowany. Wyszedł doskonale, więc zapisuję "na zaś".

1 zielona papryka
1 cebula
przecier pomidorowy (dałam 1 słoik - wielkość: po dżemie - własnej roboty) lub pomidory z puszki 
2 ząbki czosnku 
1/2 łyżeczka przyprawy Kamis Chili Pieprz Cayenne
oliwa z oliwek

Cebulę, paprykę i czosnek pokroić w kostkę i włożyć na rozgrzaną patelnię. Dusić, aby zmiękły. Dodać przyprawę i przecier pomidorowy. Dusić około 5- 7 minut. Podałam z podsmażonym wcześniej filetem z indyka. 


czwartek, 13 września 2012

Kurczak z dynią i pieczarkami

Czas na dynię. Dumne pomarańczowe panie piętrzą się na targu, nie można przejść obok nich obojętnie. A to danie podbiło moje serce, nie nie serce podniebienie samym tylko opisem, wypróbowałam i wiem już, że na pewno na stałe zagości w moim menu. 
Przepis zaczerpnięty ze strony Kwestia Smaku trochę jednak w nim pozmieniałam, co pozwoliło skrócić czas przygotowania potrawy. 

Składniki
pierś z kurczaka
0,5 kg dyni wydrążonej, obranej ze skóry (proponuję hokkaido)
30 dkg pieczarek
1 cebula
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy z oliwek
250 ml śmietany kremówki
3 łyżki sosu sojowego
woda
sól, pieprz, tymianek
natka pietruszki

Przygotowanie
Mięso można przygotować dzień wcześniej. Pokroić na średniej wielkości kawałki doprawić solą, pieprzem, tymiankiem i oliwą. Odłożyć. Dynię wydrążyć, obrać ze skóry i pokroić w kostkę, Pieczarki pokroić w plasterki, cebulę w kostkę. W dużym garnku lub na patelni rozpuścić masło i podsmażyć pieczarki z cebulą. Dodać mięso. Przykryć garnek i dusić wszystko kilka minut. Zamieszać od czasu do czasu. Dodać dynię. Przykryć i dusić kilka minut. Dodać około pół litra wody, tak by nie całkiem przykryła mięso z warzywami. Doprawić wszystko solą i pieprzem. Gotować około 10 minut, dodać śmietanę i natkę pietruszki. Podałam z ryżem - pyszne :). 

wtorek, 28 sierpnia 2012

Naleśniki orkiszowe z indykiem w sosie z kurek

Kolejny przysmak z kurkami. Tym razem nieco bardziej pracochłonny od poprzedniego, ze względu na smażenie naleśników.



Przepis na naleśniki: 
2 szklanki mąki orkiszowej
3/4 szklanki mleka
1/2 szklanki wody gazowanej
2 jajka
sól
łyżka oliwy z oliwek
olej do smażenia 
Wszystkie składniki wymieszać mikserem i odstawić przygotowane ciasto na ok. 20 minut. W tym czasie można przygotować farsz. 

Przepis na farsz: 
200 g kurek
filet z indyka - ok. 30-40 dkg
1/2 cebuli
2 ząbki czosnku
duży kubek śmietany 18%
1/4 szklanki białego wina
sól, pieprz
natka pietruszki (odłożyć trochę do dekoracji)
3 łyżki masła do smażenia i 1 łyżka oliwy z oliwek

Kurki umyć i odłożyć na sitko. Cebulę posiekać z czosnkiem i podsmażyć na maśle i oliwie, dołożyć kurki. Przykryć i dusić ok. 5 minut. W tym czasie pokroić mięso na nieduże kawałki. Dorzucić na patelnię (ja użyłam do przygotowania sosu patelni typu wok). Doprawić solą i pieprzem. Przykryć i dusić ok. 5 minut. Dodać śmietanę i natkę pietruszki i gotować bez przykrycia ok. 5 - 7 minut. 
Przygotowany sos odstawić na bok i upiec naleśniki. Na środek każdego z nich nałożyć farsz, zawinąć. Polać sosem na górze i udekorować natką. Smacznego:)

sobota, 18 sierpnia 2012

Ogórki w miodzie

Jeśli lubicie ogórki w innej postaci niż tylko kiszone lub w occie ten przepis przypadnie Wam do gustu. Ja się w nich zakochałam od pierwszego spróbowania i ta miłość trwa do dziś. 
Przepis dostałam od Joanny. 



2 kg średnich ogórków
gorczyca
chrzan
czosnek 
zielony koper
sól

Ogórki obrać, pokroić w słupki, posolić i odstawić na 2 godziny. W tym czasie można przygotować zalewę. 

Zalewa: 
1 szkl. octu 10%
1 i 1/3 szkl. wody 
2 szklanki cukru 
2 łyżki miodu (najlepiej lipowego)

Całość zagotować i odstawić do wystudzenia. 

W słoikach ułożyć pokrojony w plastry czosnek, chrzan w słupkach, gorczycę i posiekany koper. Z ogórków odlać wodę. Przełożyć je do słoików. Zalać wystudzoną zalewą. Zakręcić słoiki i pasteryzować ok. 10 minut. 

Z tego przepisu wyjdzie ok. 8 słoiczków "po dżemie".

wtorek, 14 sierpnia 2012

Polędwica z kurkami i serem kozim

Sezon na kurki trwa w najlepsze, o mały włos bym go przegapiła. Na szczęście udało się nie przejść obojętnie wobec tych grzybów. Dzisiaj polędwica z kurkami i kozim serem. 

Skład: 
1 polędwica
ser biały kozi
100 g kurek
mała cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, majeranek

sos: 
mały kubeczek śmietany 18%
odrobina ostrej papryki

Kurki podsmażyć z posiekaną cebulką i czosnkiem. Polędwicę rozkroić do faszerowania. Przyprawić z obu stron solą, pieprzem i majerankiem. Posmarować środek serem kozim. Nałożyć na to wcześniej przygotowany farsz z kurek. Spiąć wykałaczkami lub związać nitką. Ja piekłam w folii ok. 1h w 170 stopniach.

Po upieczeniu zlać powstały sos do garnka, dodać śmietanę i odrobinę ostrej papryki Zagotować. Polędwicę przełożyć do naczynia, wyjąc wykałaczki. Polać sosem i podawać.

niedziela, 12 sierpnia 2012

Paprykowy hit

Tak, hit  - nie boję się tego określenia. To przekąska, żadne wielkie danie, ale robi furorę za każdym razem. Jest obowiązkową pozycją każdego grilla i spotkania. Nawet już nie pamiętam dokładnie, kiedy to wymyśliłam. Na pewno było to na szybko. Okazało się strzałem w 10. Oto przepisik: 

Składniki: 
1 słoik papryki grillowanej bez skóry (dostępne w sklepie Lidl)
1 serek bałkański (także Lidl) 
3 łyżki jogurtu
2-3 łyżki chrzanu
2-3 ząbki czosnku
pieprz (najlepiej świeżo mielony) 

Paprykę wyjąc ze słoika na sitko. Serek przełożyć do miseczki, rozgnieść, dodać jogurt, chrzan, przeciśnięty przez praskę czosnek i pieprz. Wszystko wymieszać na gładką masę. Wypełnić papryczki. Ułożyć na talerzu, pokroić na mniejsze porcje i podawać. SMACZNEGO :)

wtorek, 31 lipca 2012

Zrazy wołowe

Składniki: 
1/2 kg wołowiny (najlepiej z ligawki)
3 niezbyt duże kiszone ogórki
cebula 
sól, pieprz, majeranek
mąka 
olej do smażenia

Mięso pokroić na plastry, rozbić, przyprawić.  Ogórki i cebulę pokroić. W każdy kawałek zawinąć ogórka i cebulę. Zawiązać nitką lub spiąć wykałaczką. Zraziki obtoczyć w mące i podsmażyć. Przełożyć do garnka, podlać wodą i dusić około 1 h. Można zaprawić sos śmietaną, ale wg mnie jest wystarczająco gęsty.
 

niedziela, 29 lipca 2012

Pomidory z fetą

Miła odmiana od pomidorów z mozarellą. 

Składniki: 
3 pomidory
1 ser typu feta (mój ulubiony kupuję w Lidlu) 
czarne oliwki pokrojone na kawałki - kółeczka
świeża bazylia

sos:
1/2 dużego kubka gęstej śmietany
1/2 kubka jogurtu
czosnek
sól, pieprz 

Ser na godzinę włożyć do zamrażalnika. Pomidory pokroić na plastry, ułożyć na talerzu. Zetrzeć ser. Posypać oliwkami i polać sosem. Udekorować świeżą bazylią.

sobota, 28 lipca 2012

Karkówka z grilla w piwie

Na pewno wielu zdarzyło się upiec karkówkę na grillu, która później wystygła i już niewielu osobom smakowała. Co zrobić, by mięsko było ciepłe przez cały wieczór bez konieczności stania non stop przy grillu? O tym poniżej. Za pomysł dziękuję zaprzyjaźnionym strażakom - ochotnikom.

Składniki:
1 kg karkówki
4 ząbki czosnku
1/2 opakowania ostrej, mielonej papryka
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
oliwa z oliwek lub olej
sól, pieprz
2 piwa

Na początek przygotowujemy zalewę. Wyciśnięty czosnek mieszamy z papryką, oliwą, solą i pieprzem, dodajemy imbir. Karkówkę kroimy na plastry. Każdy moczymy w zalewie i przekładamy do naczynia. Jeśli zostanie nam zalewa dolewamy do mięsa. Zostawiamy na 24h w lodówce.

Tuż przed grillowaniem do garnka wlewamy dwa piwa. Stawiamy na osobnym grillu - tak by piwo się podgrzało. Usmażoną karkówkę wkładamy do garnka z piwem. Idealnie smakuje po ok. 45 minutach. Smacznego :)

czwartek, 26 lipca 2012

Fasola szparagowa z pomidorami

Danie bezmięsne. Szybkie, smaczne i pożywne. Idealne na lekką kolację. 

Składniki: 
30 dkg żółtej fasoli
3 dojrzałe pomidory (najlepiej malinowe)
4 ząbki czosnku
1 cebula
natka pietruszki
sól, pieprz

Fasolę obrać, pokroić i ugotować. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić i wrzucić na patelnię. Czosnek pokroić na plastry, cebulę w piórka i dodać do pomidorów, doprawić i dusić przez ok. 5 -10 minut, aż do rozgotowania pomidorów. Dodać ugotowaną fasolkę i dusić pod przykryciem ok. 10 minut.  Nałożyć na talerze i posypać natką pietruszki.

Bardzo dobrze smakuje z brązowym ryżem.

czwartek, 12 lipca 2012

Sałatka z grillowanym łososiem

Składniki:
20 dkg grillowanego łososia
sałata lodowa (lub mieszanka sałat)
2 ugotowane na twardo jajka
1 pomidor
świeży koperek

sos: sok z 1/2 cytryny, 3 łyżki oliwy z oliwek, sól pieprz - wymieszać

Sałatę ułożyć na spodzie półmiska, na to pokrojone pomidory i kawałki łososia. Jajko pokroić w ósemki i ułożyć na sałatce. Polać sosem. Posypać posiekanym koperkiem.


poniedziałek, 2 lipca 2012

Szaszłyki z grilla - trzy sposoby

Dla tych, którzy mają ochotę pogrillować coś innego niż tylko karkówkę i kiełbaski. Do przygotowania szaszłyków potrzeba nieco czasu, ale warto go poświęcić by zbierać pochwały od znajomych i cieszyć podniebienie nowym smakiem. Do wszystkich szaszłyków potrzebne będą długie wykałaczki i folia aluminiowa.

Szaszłyki z kurczakiem
filety z kurczaka
papryka żółta i czerwona
cukinia 
sól, pieprz, zioła prowansalskie  

Kurczaka, paprykę i cukinię kroimy na kawałki. Nabijamy na patyczki: kurczak, papryka żółta, kurczak, cukinia, kurczak, papryka czerwona, kurczak. Posypujemy przyprawami i zawijamy w folię. 

Szaszłyki z polędwicą 
polędwica
boczek surowy wędzony 
małe pieczarki
cebula
sól, pieprz, ostra papryka, majeranek 

Polędwicę, boczek i cebulę kroimy na kawałki. Pieczarki myjemy i jeśli jest taka potrzeba obieramy. Nabijamy na patyczki w kolejności: polędwica. pieczarka, boczek, cebula (powtórzyć). Doprawiamy i zawijamy w folię. 

Szaszłyki z kurczakiem i boczkiem 
filety z kurczaka
boczek surowy wędzony
cukinia 
sól, pieprz, zioła prowansalskie 

Filety, boczek i cukinię kroimy na kawałki. Nabijamy w kolejności: kurczak, cukinia, boczek, cukinia (powtórzyć i zakończyć kurczakiem). Doprawiamy i zawijamy w folię.

Każdorazowo mięso: kurczaka i polędwicę można też przygotować dzień wcześniej i doprawić.

wtorek, 19 czerwca 2012

Kurczak w szynce parmeńskiej

Ostatnio mam bardzo mało czasu na gotowanie, staram się więc wymyślać takie dania, by można było przygotować je w pół godziny. Udało się i tym razem. 

Składniki:
pierś z kurczaka
10 plastrów szynki parmeńskiej (lub innej tego typu)
pomidory z puszki lub świeże
cukinia
czosnek
sól, pieprz, zioła prowansalskie

Pierś z kurczaka podzielić na 10 kawałków, każdy zawinąć w szynkę. Obsmażyć z dwóch stron. W czasie smażenia przygotować sos. Ja skorzystałam z cukinii w pomidorach, którą zamknęłam przed rokiem w słoiku i dorzuciłam do tego pokrojonego w kawałki pomidora bez skórki. Ale można też wykorzystać świeże pomidory lub te z puszki. Sos przyprawić czosnkiem pokrojonym w kawałki, ziołami i pieprzem (soli użyć na końcu, bowiem szynka ma jej sporo). Sos gotować ok. 10 minut, włożyć do niego wcześniej przygotowanego kurczaka i poddusić ok 5 - 7 minut.
 
Polecam do tego ciemny makaron i brokuł. Smacznie i zdrowo :)

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Zapiekanka z nutką cukinii

Nic na to nie poradzę - uwielbiam makarony pod każdą postacią. Kolejna odsłona makaronowej zapiekanki, tym razem z dominującą nutką cukinii. 


Składniki
2 rodzaje makaronu: biały i ciemny (ok. 30 dkg)
1 cukinia 
20 dkg surowego, wędzonego boczku
1 czerwona cebula
1 czerwona papryka
10 pieczarek
suszone pomidory w zalewie olejowej
2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek

przyprawy: świeża bazylia, sól, pieprz, majeranek

Sos: jajko, mleko, starty żółty ser, sól, pieprz

Boczek i cebulę pokroić - wrzucić na patelnię, przykryć i dusić na wolnym ogniu. Dodawać pokrojone pieczarki, paprykę, pomidory, na końcu pokrojoną w plasterki cukinię i czosnek. Doprawić, dusić ok. 10 minut.Wszystko wymieszać z ugotowanym wcześniej makaronem, przełożyć do naczynia żaroodpornego.

Jajko rozmieszać z mlekiem, serem i przyprawami. Zalać zapiekankę i wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Piec około 20 minut.

środa, 30 maja 2012

Szpinak z awokado i kurczakiem

Eksperyment uważam za udany :) Zastanawiałam się co wyjdzie z połączenia szpinaku, awokado, gałki i kilku innych jeszcze produktów. Powstało pyszne danie, które polecam wszystkim miłośnikom niecodziennych smaków. 

Składniki
ok. 0,5 kg świeżego szpinaku
1/2 dojrzałego awokado
1/2 opakowania serka ricotta
2 łyżki śmietany
4 ząbki czosnku
gałka muszkatołowa
sól 
biały i czarny pieprz
oliwa z oliwek

filet z kurczaka
 
Kurczaka pokroić w większą kostkę, doprawić solą i pieprzem, podsmażyć, odłożyć na później. Szpinak umyć, odciąć łodyżki i wrzucić na patelnię, dodać pokrojony czosnek, sól pieprz i dusić pod przykryciem. Obrane awokado zmiksować, dodać do szpinaku. Dołożyć ricottę i śmietanę, wrzucić wcześniej przygotowane kawałki kurczaka. Doprawić gałką i jeszcze kilka minut gotować. 

Podałam z ryżem i sałatką z kapusty pekińskiej, pomidora i ogórka skropioną oliwą z oliwek, octem winnym z odrobiną soli i pieprzu. 

Smacznego :)

sobota, 12 maja 2012

Ciasto z rabarbarem

Chodziło za mną od kilku dni i w końcu przyszło. Sezonowe ciasto z rabarbarem. Do przygotowania wykorzystałam przepis na Ciasto ucierane z owocami i kruszonką z bloga mojewypieki Można go stosować cały rok - wykorzystując dowolne, akurat dostępne owoce.



Składniki na ciasto:
200 g masła
szczypta soli
160 g cukru
4 duże jajka
200 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej lub 1 opakowanie budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
600 g owoców

Kruszonka
150 g mąki
100 g masła, schłodzonego
50 g cukru pudru
Wszystkie składniki wrzucić do naczynia, szybko posiekać, następnie rozetrzeć między palcami na kruszonkę. Jeśli kruszonka będzie zbyt mokra, dosypać trochę mąki. 

Przygotowanie ciasta: 
Mąkę pszenną, ziemniaczaną, proszek do pieczenia - przesiać, odłożyć.
W misie miksera utrzeć masło, na jasną i puszystą masę. Dodawać cukier, szczyptę soli, dalej ucierając. Wbijać jajka, jedno po drugim, ucierając po każdym dodaniu. Dodać przesiane składniki suche i wymieszać szpatułką, do połączenia się składników.


Ciasto przełożyć do formy Wyłożyć owoce (w moim przypadku rabarbar) rozcięciami ku górze. Posypać równomiernie kruszonką. Piec w temperaturze 175ºC przez około 50 minut, do tzw. suchego patyczka.

piątek, 11 maja 2012

Łosoś zapiekany z brokułami i ziemniakami

Genialna zapieknaka z łososiem, brokułami, porem i ziemniaczkami. Polecam na obiad, kolację i spotkanie z przyjaciółmi. Ilość dla 4- 6 osób. Ten przepis pochodzi ze strony kwestiasmaku.pl Troszkę w nim zmieniłam i tutaj podaję swoją wersję. Jest bardzo prosty do realizacji, choć wymaga czasu, ale warto! 



Składniki:
70 dkg filetu z łososia
2 szklanki mleka
6-8 niezbyt dużych ziemniaków
2 łyżki masła
1 por (białe i jasno zielone części)
2 łyżki mąki pszennej
1 brokuł
15- 20 czarnych oliwek
sok z połowy cytryny
sól, pieprz - najlepiej świeżo mielone

2 - 3 łyżki roztopionego masła lub oliwy z oliwek do posmarowania ziemniaków

Z łososia odciąć skórę, opłukać. Do garnka wlać mleko i włożyć łososia. Zagotować i wyjąć. Mleko zachować.

Ziemniaki obrać i pokroić na około 1 cm. grubości plasterki. Włożyć do garnka z wodą, posolić i zagotować. Gotować przez około 3 - 4 minuty, następnie odcedzić na sicie.

Na patelni roztopić masło, dodać pokrojone na plasterki pory i dusić na małym ogniu pod przykryciem przez około 3 - 4 minuty. Następnie wsypać mąkę i wymieszać. Stopniowo wlewać mleko, cały czas mieszając. Gotować około 10 minut, jeśli sos zrobi się zbyt gęsty dodać mleko.

Brokuła podzielić na małe różyczki, oliwki pokroić. Dodać wszystko do sosu, doprawić solą, świeżo mielonym pieprzem i sokiem z cytryny. Delikatnie wymieszać, zagotować około 3 minut.

Łososia podzielić na kawałki, ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Wyłożyć sos, na to ułożyć plasterki ziemniaków, tak aby zachodziły na siebie. Ziemniaki posmarować roztopionym masłem, oprószyć solą i pieprzem. Piec bez przykrycia 25 minut w  200 stopniach, aż ziemniaki będą rumiane. 

Proponuje podać z kieliszkiem białego, dobrze schłodzonego wina. Smakuje genialnie :). 



wtorek, 8 maja 2012

Chłodnik litewski

Nadszedł czas chłodnika. Młode buraczki już dumnie prezentują się na targu, nie mogłam się im oprzeć.

Składniki: 
pęczek młodych buraczków z liśćmi
2 zielone ogórki 
pęczek kopru
pęczek szczypiorku
natka pietruszki
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
ok. 1 litr kefiru 
śmietana 12%- małe opakowanie
4 jajka ugotowane na twardo 

Buraczki obrać, pokroić w małą kostkę, podobnie gałązkami i listkami. Zalać niewielką ilością wody, posolić i gotować ok. 10 min.Wystudzić. Ogórki obrać i zetrzeć na tarce. Posiekać koper, natkę i szczypior. Czosnek wycisnąć. jajka pokroić w większą kostkę. Dodać wszystko do wystudzonych buraczków. Zalać kefirem i śmietaną. Doprawić. Schłodzić w lodówce i podawać :) Idealny na upalne dni.

czwartek, 3 maja 2012

Sos czosnkowy

Sos czosnkowy uwielbiam do grillowanego mięsa albo ziemniaków pieczonych w folii czy w mundurkach. Smakuje mi również z chlebem upieczonym na patyku nad ogniskiem. Jest bardzo prosty do zrobienia wystarczy wymieszać majonez, śmietanę, przeciśnięty czosnek, sól i pieprz i gotowe. Zwykle robi na wyczucie. Sos nie może być zbyt gęsty ani zbyt rzadki.

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Makaron zapiekany z mięsem mielonym

Bardzo kaloryczne i bardzo smaczne danie, przypomina nieco lasagne. 



Składniki: 
makaron - kształt dowolny, ja wykorzystuje kokardki lub małe rurki
0,5 kg mielonego mięsa
1 papryka
1 cebula
3 ząbki czosnku
zioła prowansalskie
świeża bazylia
3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 szkl. wody
sól, pieprz
czarne oliwki
starty żółty ser (ok. 20 dkg)

na sos beszamelowy: 
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
1,5 szkl. mleka
gałka muszkatołowa
sól, pieprz

Makaron ugotować al dente. Odcedzić. Cebulę, czosnek i paprykę pokroić, podsmażyć, dodać mięso, przyprawić i smażyć około 10 minut. Dodać koncentrat pomidorowy i wodę. Dusić pod przykryciem ok 10 minut. W tym czasie zetrzeć ser i pokroić oliwki i przygotować sos beszamelowy. 

Przygotowany sos mięsny wymieszać z makaronem. Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Zalać beszamelem. Posypać oliwkami i serem. Zapiekać około 20 min. w 170 stopniach. Smacznego :)

niedziela, 22 kwietnia 2012

Sałatka ziemniaczana

Ta sałatka jest idealna do grillowanego mięsa. A sezon na grillowanie właśnie się zaczął.

Składniki
6- 8 ziemniaków 
2 zielone ogórki 
2 szklanki rosołu
1 cebula
szczypior
koper
natka pietruszki
3 łyżki octu winnego 
mały kubeczek śmietany 
sól, pieprz, łyżeczka cukru 

Ziemniaki kroimy w kostkę, gotujemy w bulionie. Zanim się ugotują kroimy drobno cebulę. Do ugotowanych ziemniaków dodajemy cebulę, sól, pieprz, ocet i cukier. Wszystko studzimy. Ogórki pokroić w kostkę. Natkę, koperek i szczypior posiekać. Dodać do wystudzonych ziemniaków, doprawić śmietaną.
 
Smacznego :)

sobota, 7 kwietnia 2012

Keks świąteczny

Bardzo smaczny, delikatny keks o rumowym smaku. Doskonały do świątecznej kawy. Przepis zaczerpnięty z bloga Moje Wypieki , tam nosi nazwę "Keks angielski". Jak zwykle troszkę w nim zmieniłam i wpisuję tutaj swoją wersję. 


 
Składniki:
100 g rodzynek 
garść suszonych owoców żurawiny
150 ml rumu

210 g masła
150 g drobnego cukru do wypieków
4 jajka
300 g mąki pszennej
15 g proszku do pieczenia (odrobinę mniej niż 1 łyżka)
10 posiekanych suszonych moreli
kandyzowana skórka pomarańczy
kandyzowana skórka cytryny 

Dzień wcześniej rodzynki i żurawinę włożyć do miseczki i zalać rumem.

Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, odłożyć na później. Zmiksować/ utrzeć masło. Dodać cukier i ucierać (miksować) do otrzymania jasnej, puszystej masy. Dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając (miksując) po każdym dodaniu, do połączenia się składników. Do utartej masy dodać mąkę z proszkiem, wymieszać, do połączenia. Wmieszać posiekane bakalie, namoczone rodzynki i sułtanki oraz pozostały rum z miseczki.
Ciasto przełożyć do formy keksówki o długości ok. 30 cm, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą lub kaszą manną. Wyrównać.

Piec w temperaturze 160°C przez około 20 minut, następnie zwiększyć temperaturę do 175ºC i piec kolejne 35 - 40 minut (lub dłużej) do tzw. suchego patyczka. 

Jak wystygnie posypać cukrem pudrem.

Babka kawowo - cytrynowa

Babka niezwykle prosta w wykonaniu i smaczna. Przepis zaczerpnięty z mojego ulubionego bloga z wypiekami "Moje wypieki" Tam ta babka nazywa się "marmurkowa z kawą" Wprowadziłam drobne modyfikacje do przepisu i tak też go tutaj zamieszczam. 



Składniki:  
25 dag masła 
5 jajek 
1 szklanka mąki pszennej 
1 szklanka mąki ziemniaczanej 
3/4 szklanki cukru 
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia 
skórka starta z cytryny 
3 łyżki kawy rozpuszczalnej

Jajka (całe) zmiksować z cukrem, dodawać stopniowo masło dalej miksując (masa na tym etapie może się zwarzyć, ale nie ma to wpływu na ciasto). Mąkę wymieszać z proszkiem, dodać do naszej masy, zmiksować.
Ciasto podzielić na 2 części. Do jednej dodać aromat i skórkę z cytryny, zmiksować. Do drugiej kawę rozpuszczoną w minimalnej ilości wody, zmiksować.
Formę do pieczenia babki wysmarować masłem i wysypać kaszą manną. Wylać jasną część ciasta, na nią część kawową. Całość delikatnie i krótko wymieszać widelcem, by powstał efekt marmurka (mieszamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Piec 50 minut w temperaturze 180ºC.

Babkę można posypać cukrem pudrem albo zrobić lukier cytrynowy (sok z cytryny plus cukier puder). Ja zrobiłam z lukrem. Smacznego :)

Barszcz chrzanowy wielkanocny

Ta zupa skojarzyła mi się z wyglądu z polewką, jaką gotowała moja babcia. Smakuje zupełnie inaczej, wyraźnie chrzanowo - jak w nazwie. A pomysł na nią pochodzi od pani Tereni z pewnej restauracji. Dla mnie świetna odmiana od klasycznego żuru na Wielkanoc. Choć oczywiście żur też jest. 



Przepis na zrobienie barszczu jest bardzo prosty. 

ok. 3 litrów wywaru warzywnego lub mięsnego - wg gustu jak kto lubi
4- 5 łyżek chrzanu
śmietana 30% - duży kubek 

Do wywaru dodajemy chrzan, śmietanę i gotujemy przez kilka minut na wolnym ogniu. Gotowe :) Można podać z białą kiełbasą i ziemniaczkami podsmażonymi z cebulką. Kaloryczne, ale kto by tam liczył kalorie w święta :)

piątek, 6 kwietnia 2012

Pieczeń wielkanocna z jajkiem

Jedni mówią na nią klops, inni pieczeń rzymska, a ja po prostu nazywam ją pieczenią wielkanocną z jajkiem. Przejrzałam kilka różnych przepisów nim ją zrobiłam. Ostatecznie zdecydowałam się na taki skład: 

1 kg mielonego mięsa - łopatka
2 jajka surowe
kajzerka namoczona w mleku
czosnek
2 małe cebule 
sól, pieprz, majeranek

5 jajek ugotowanych na twardo

Mielone mięso przyprawić, dodać surowe jajka i kajzerkę, wyrobić ręcznie. Połowę mięsa włożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą formy (keksówka ok. 30 cm) Ułożyć ugotowane jajka i przykryć resztą mięsa. Piec 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Pierwsze 45 minut piekłam pieczeń przykrytą folia aluminiową.

Pieczeń podałam na zimo, z sosem chrzanowym.

czwartek, 29 marca 2012

Pierś z kurczaka w cieście francuskim

Pomysł: pierś z kurczaka, ale jak ją podać by było inaczej niż zwykle? Wpadł mi do głowy taki oto sposób. 



Składniki: 
filet z kurczaka
ciasto francuskie
Na farsz: 
serek bałkański (lub feta)
suszone pomidory w zalewie 
łyżka śmietany
garść czarnych oliwek
świeża bazylia
czosnek
sól, pieprz

Wszystkie składniki farszu wymieszać. Piersi z kurczaka podzielić na pół i przekroić, lekko rozbić. Przyprawić solą i pieprzem. Rozwinąć ciasto francuskie (ja kupuję gotowe, jest w każdym większym sklepie) i na środku ułożyć wzdłuż jedną jedną część kurczaka, na to farsz. Przykryć mięsem. Ciasto ponacinać z każdego boku na grubsze pasy. Zapleść - jak warkocz. Posmarować jajkiem i włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piec 45 minut. 



Do tego dania pasuje świetnie mieszanka sałat plus sos z połówki cytryny, 3 łyżek oliwy z oliwek, pół łyżeczki cukru, sól i pieprz. Posypać nasionami słonecznika. 

Smacznego  :)

niedziela, 4 marca 2012

Sałatka z łososiem i sosem cytrynowym

Jest bardzo prosta, lubię w niej ten dominujący, cytrynowy smak.

Składniki
1 opakowanie mieszanki sałat
łosoś wędzony (ok. 100 g)
ok. 10 małych pomidorków (cherry lub daktylowe)
10 - 20 czarnych oliwek
garść pestek słonecznika

sos: sok z 1/2 cytryny, 3 łyżki oliwy z oliwek, pół łyżeczki cukru, sól, pieprz

Sałatę wyłożyć do miski, pomidorki pokroić na połówki lub ósemki(wg uznania) i też do miski, na tym ułożyć poszarpane kawałki łososia, posypać pokrojonymi oliwkami i słonecznikiem. Polać sosem. Wymieszać i zjeść :)

Sałatka z tuńczykiem i żółtym serem


Składniki:
puszka tuńczyka w sosie własnym
20 dkg żółtego sera
5 jajek ugotowanych na twardo
 cebula dymka ze szczypiorem (lub sam szczypior)

sos: majonez, śmietana (lub jogurt), sól, pieprz

Jajka zetrzeć na tarce o grubych oczkach ułożyć na spodzie miski, polać sosem, wyłożyć tuńczyka, na to żółty ser, polać sosem, posypać gęsto dymką i szczypiorem, wylać resztę sosu.

Smacznego :)

niedziela, 19 lutego 2012

Makaron z szynką, pistacjami i brokułami


Składniki: 
1/2 opakowania makaronu małe kokardki
ok. 20 dkg szynki wiejskiej
1/2 opakowania mrożonych brokułów
garść pistacji
mozarella
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, zioła prowansalskie
parmezan do posypania

Szynkę podsmażyć z czosnkiem i pistacjami na oliwie z oliwek. Dodać brokuły, mozarellę i dusić ok. 10 min. Przyprawić.
Ugotować makaron al dente. Podać danie, posypane parmezanem. 

Podałam do tego mieszankę sałat skopioną sokiem z cytryny, polaną oliwą z oliwek, na to pokrojone małe pomidorki cherry i czarne oliwki. Sól, pieprz do smaku.


wtorek, 31 stycznia 2012

Piersi z kurczaka z suszonymi pomidorami



Składniki:
cała pierś z kurczaka
suszone pomidory w zalewie
ser bałkański lub feta
czosnek
sól, pieprz
oliwa z oliwek

Pierś z kurczaka podzielić na dwie połowy, wyciąć co trzeba. Naciąć kieszonkę wzdłuż. Włożyć tam przygotowany wcześniej farsz: pokrojone pomidory z serem bałkańskim, pieprzem i czosnkiem. Posolić i popieprzyć z każdej strony. Obsmażyć delikatnie na oliwie z oliwek, zawinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. pół godziny. Smacznego :)

czwartek, 26 stycznia 2012

Sałatka z selera naciowego

Spróbowałam na spotkaniu dla prasy i poprosiłam o przepis. Sałatka na stałe zagości w moim menu. Jest pyszna! Za przepis dziękuję Ewie M. 



Składniki
seler naciowy
ananas z puszki
kukurydza z puszki
1 jabłko
garść orzechów włoskich
rodzynki
2 łyżki majonezu
łyżka śmietany
łyżka miodu
sól, pieprz 

Pokroić seler i obrane jabłko, z ananasa odlać syrop, pokroić, z kukurydzy odlać wodę. Dodać orzechy, rodzynki i przyprawy. Wymieszać składniki.

niedziela, 22 stycznia 2012

Pieczone jabłko

Słodka przyjemność na ponure, niedzielne popołudnie.Poprawia humor doskonale. 


Dla dwóch osób potrzebne będą: 
2 jabłka
przyprawa - młynek do szarlotki z Kamis (lub inna przyprawa do piernika, albo po prostu cynamon)
płatki migdałowe
miód
lody piernikowe Grycan lub lody waniliowe

Z jabłek odcinamy "kapelusik", usuwamy pestki itp., posypujemy środek jabłka przyprawą, wkładamy nieco płatków migdałowych i łyżkę miodu. Przykrywamy kapeluszem i wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na ok. 20 - 25 minut. Podajemy na ciepło z gałką lodów - piernikowe są tutaj niezastąpione :) 

Zupa meksykańska

Rozgrzewająca, pikantna a jednocześnie zdrowa zupka. W sam raz na zimowy obiad, a nawet kolację. 

Składniki:
3 papryki: zielona, czerwona, żółta
puszka kukurydzy
puszka czerwonej fasoli
3 nieduże filety z kurczaka
cebula
czosnek - 2 ząbki
puszka pomidorów bez skóry
sól, pieprz, chili
oliwa z oliwek do smażenia

Przygotować około 3 litrów wywaru (może być rosół po niedzielnym obiedzie). Czosnek i cebulę posiekać, podsmażyć na oliwie z chili, dodać pokrojoną pierś kurczaka, smażyć ok. 10 minut, w tym czasie pokroić paprykę, odlać wodę z kukurydzy i fasoli i dołożyć na patelnię, podsmażyć kilka minut. Na koniec dodać pokrojone pomidory z puszki. Dusić całość około15 minut. Przełożyć do garnka z wywarem, gotować około 5- 7 minut i gotowe. Zupę nalać do miseczek i posypać natką pietruszki. Można podawać z bagietką.

środa, 18 stycznia 2012

Zupa cebulowa

Po niedzielnym obiedzie zostało trochę rosołu, a zupa cebulowa chodziła za mną od tygodnia. Chodziła i wychodziła. Oto przepis:
około 2 litrów rosołu (lub wywaru)
2-3 cebule
2 łyżki mąki
0,5 szkl. białego wina
ząbek czosnku
sól, pieprz

Cebulę pokroić, zeszklić na oliwie z oliwek i posypać mąką, podsmażyć, dodać posiekany czosnek. Włożyć do wywaru, podlać winem doprawić i zagotowac ok. 15 minut. 
Zupę można podawać z grzankami lub bagietką, ja najbardziej lubię zapiekaną w piekarniku. A wygląda to tak. Przygotowujemy grzanki na oliwie z oliwek, zupę nalewamy do miseczek żaroodpornych, posykujemy tartym serem (najlepiej parmezan), wrzucamy grzanki i na to jeszcze troszkę serka. Zapiekamy ok. 1- - 15 minut. 

czwartek, 12 stycznia 2012

Pasztet

Specjalistą od pasztetu w naszym domu jest moja druga połowa. Przepis, który znajduje się poniżej ulegał już wielu modyfikacjom mięsnym. Zrobienie pasztetu naprawdę nie jest trudne, tylko czasochłonne. Można przygotowania podzielić na dwa dni: pierwszego przygotować mięso i warzywa, kolejnego dokończyć dzieła :). 
Przepis pochodzi z tej strony: http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=9309 

Składniki:
1 kurczak duży ok. 1,5 kg, 1 kg surowego chudego boczku, 20 dag wątróbki, 2 marchewki, 1 pietruszka, 2 cebule, 4 jaja , sól, pieprz, gałka muszkatołowa mielona - do smaku, 2,5 bułeczki (świeże)

Jak przyrządzić?
Kurczaka poporcjować, ugotować. Mięso oddzielić od kości. Boczek pokroić w grubą kostkę, włożyć do rosołu po kurczaku. W trakcie gotowania dodać marchew, pietruszkę, cebulę i gotować, aż wszystko będzie miękkie. Rosołu ma zostać tylko tyle, aby go "wciągnęła" pokrojona bułka, którą dodajemy, jak boczek jest miękki. Po ostudzeniu wszystkie składniki wraz z surową wątróbką mielimy 2-3 razy. Do zmielonego mięsa wbić 4 jaja, dodać sól, pieprz, gałkę mieloną (jeżeli posolicie mięso w trakcie gotowania, to z solą uważać). Wszystko dokładnie wymieszać. Blaszki wyłożyć papierem do pieczenia ciasta i wyłożyć mięso. Piec ok. 1 godziny w 180-200 st. C. Pasztet ma odstawać od blaszki.

Polecam zamiast kurczaka dodać królika :)

Świąteczne pierniczki

Uwielbiam pierniczki i zapach, który roztacza się w domu podczas pieczenia. To świetna zabawa przy wykrawaniu i zdobieniu ciasteczek nie tylko dla dzieci. Oto mój ulubiony przepis. Wykorzystuję go od lat, a pochodzi stąd: http://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=5458

Składniki:
- 1/2 kg mąki
- po 20 dag miodu i cukru pudru
- 12 dag margaryny
- 1 jajko
- 1 łyżeczka sody
- szczypta soli
- 1 opakowanie przyprawy do pierników


Jak przyrządzić? 
Na stolnicę przesiewamy mąkę z sodą i solą, we wgłębienie wlewamy rozpuszczony i lekko przestudzony miód. Dodajemy resztę składników i wyrabiamy aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Można także zrobić inaczej: Miód gotować z cukrem i przyprawami, schładzamy i łączymy z mąką, sodą, jajkiem, i tłuszczem.
Ciasto po kawałku rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm i foremkami wycinamy pierniczki. Z ciasta można także lepić Mikołaje, aniołki, choinki czy renifery. Pierniczki układamy na natłuszczonej blasze zachowując odstępy bo rosną całkiem sporo.
Pieczemy ok. 15 min. w 180 stopniach aż będą złote ale nie brązowe (czas zależy od piekarnika) Przestudzone pierniczki lukrujemy.
Pierniczki są dobre od razu, tzn. nie trzeba czekać kilku tygodni aż zmiękną. Można je bardzo długo przechowywać w metalowym pudełku.

Surówka z kiszonej kapusty

Szczególnie polecam do dań z rybką w roli głównej. A jak to się robi?

Składniki:
ok. 30 dkg kiszonej kapusty
1 marchew
pęczek szczypiorku
1 jabłko

do smaku: sól, pieprz (polecam cytrynowy), łyżeczka cukru i 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju

Kapustę pokroić, marchew i jabłko zetrzeć, szczypior posiekać. Doprawić, wymieszać i gotowe. Najlepiej przyrządzić na ok. pół godziny przed podaniem, tak by składniki się "przegryzły".

sobota, 7 stycznia 2012

Szybka szarlotka

Bardzo szybkie i smaczne ciacho :) Można je zrobić na wypadek niespodziewanych gości.

Składniki
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru (dałam 0,5)
1 szklanka kaszy manny
4-5 jabłek (ja dałam mus jabłkowy zrobiony latem w dużym słoiku)
0,5 kostki margaryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sypkie składniki wymieszać. Przekładać: sypkie, jabłka, sypkie, jabłka i na górę sypkie. Na każdej warstwie sypkich składników położyć płatki margaryny. Piec 1h w temp. 180 stopni.

piątek, 6 stycznia 2012

Karp smażony w zalewie octowej

Nie jestem fanką karpia. W Wigilię jadam zupełnie inne ryby, ale w tym roku postanowiliśmy wypróbować przepis na karpia smażonego w zalewie octowej. Musze przyznać, że smakuje bardzo dobrze, więc polecam, a przepis pochodzi z tej strony: http://www.rysch.com

Przepis na 1,5 litrowy słoik wypełniony rybami:

1 kg ryb

Składniki na zalewę octowa:
1 litr wody
150 - 200 ml octu
ziele angielskie
liść laurowy
1 mała cebula pokrojona w plastry
1 łyżeczka cukru
sól
1 łyżeczka maggi

Do pieczenia ryb:
100 g bułki tartej
100 g mąki pszennej
1 jajko
olej

Przygotowanie: Świeże ryby opłukać, osolić i pozostawić na 30-60 min w chłodnym miejscu. Bułkę tartą wymieszać dokładnie z mąką pszenną w płaskim naczyniu. Jajko rozbić trzepaczką w głębokim talerzu. Ryby panierować w jajku i przygotowanej mieszance mącznej. W głębokim oleju piec z obu stron na intensywny złoty kolor. Usmażone gorące ryby poukładać w słoikach.

W trakcie pieczenia przygotować zalewę: wszystkie składniki wymieszać i zagotować. Wrzącą zalewą zalać ryby w słoikach i natychmiast zakręcić wieczka. Nie zalewać ryb schłodzoną zalewą, ponieważ płyn w słoiku może zmętnieć. Odstawić na co najmniej 2-3 dni.

Śledzie w sosie curry

Kilka lat temu miałam okazję jeść taką sałatkę na imprezie integracyjnej. Ciekawy smak. Dla tych, którzy nie boją się eksperymentować i lubią coś innego na stole niż tylko śledzie w oleju, occie czy śmietanie. 

Składniki
4 duże filety śledziowe
puszka kukurydzy
puszka czerwonej fasoli
2 jajka na twardo
2 średnie cebule

sos: 
pół szklanki majonezu
duża łyżka ostrej musztardy
2 łyżki śmietany
2 łyżeczki przyprawy curry
sól, pieprz

Filety pokroić na 1 cm paski, cebulę w piórka, odsączamy kukurydzę i fasolę, a jajka kroimy w plasterki. Układamy warstwami. Każdą warstwę polać sosem. Najlepiej zrobić dzień przed podaniem. 

Smacznego :)